Site İçi Arama

Aşağıdaki formu kullanarak sitemizdeki yazılarda arama yapabilirsiniz.

Gözden Kaçanlar - Aralık

Gözde Pektaş

11 Yıl Sonra Adalet: İlk ‘KUMPAS’ Mağduru Murat Eren Beraat Etti

23/11/2017  Diken.com.tr

 Gülen Cemaati’nin kurguladığı ‘kumpas davaları‘nın ilk mağduru sayılan eski yüzbaşı Murat Eren beraat etti.

Kara pilot yüzbaşı Murat Eren, 2006 yılında ‘Atabeyler çetesi‘ davasından tutuklanmış ve Genelkurmay tarafından askerlik mesleğinden atılmıştı. Çeşitli suçlardan sekiz yıl dört ay hapis cezasına çarptırılan Eren’in yeniden yargılanma talebi 2016’da kabul edilmişti. Toplam beş yıl tutuklu kalan Murat Eren, 18 Ağustos 2016’da tahliye olduğu sırada ‘kumpas‘ davalarından hapiste kalan son subay olarak da anılıyordu.

Ankara Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama sonucunda Eren’in beraatına karar verdi.DAMATLAR’A Giden İETT İhalesi, 60 Milyon Liralık Kayba Neden Oldu

23/11/2017 

 Çift katlı turist otobüslerinin işletmesi için açılan ihale nedeniyle İstanbul büyükşehir belediyesinin (İBB) 60 milyon lira kaybettiği bildirildi.

Cumhuriyet’ten Miyase İlknur’un haberine göre  İBB’ye bağlı İETT, 2010’da çift katlı turistik otobüsler için Sultanahmet-Çamlıca ve Sultanahmet-Dolmabahçe olmak üzere iki yeni hat açtı.
Hatların ihalesine giren tek şirket Gök Global Tturizm A.Ş. isimli firmaydı. Yönetim kurulunda Ömer Gündoğdu’nun yer aldığı şirketin SSK’ye ve çalıştığı Türkiye Finans Katılım Bankası’na gönderdiği resmi yazılarda ortakları olarak Halil Aydın, Said Kavurmacı ve Abdülhamit Erbay’ın isim ve imzaları yer aldı.

Said Kavurmacı, eski İBB başkanı Kadir Topbaş’ın halen ‘FETÖ’den tutuklu bulunan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın kuzeni. Aynı zamanda eski AKP’li vekil Bülent Arınç’ın ağabeyinin damadı.

Belediyeye 3 milyon

İhaleye şartnamesine göre şirket 10 yılda 13 kiralık otobüsle taşımacılık yapacak. Bunun karşılığında İETT’ye 1 milyon 212 bin tam bilet karşılığı bir para ödeyecek. Bugünkü tam bilet bedeli üzerinden hesaplandığında Gök Global’in ödeyeceği miktar 3 milyon lira.

Şirket, turistik hat için bir bileti 33 avroya (yaklaşık 150 TL) satıyor. Gök Global Turizm’e 2015’in sonunda Gök Global’e 10 milyon dolar karşılığında ortak olduğu ancak daha sonra isim hakkını devredip ayrıldığı öğrenildi.

İhale açılmadı

Habere göre İETT, 2013’te diğer bir şirket  Plan Tours’un sözleşmesini yenilemedi. İki yıl boyunca ihale açılmadı. Böylece Gök Global Turizm’in alanında tekel olması sağlandı.

Hat için 2015’teki ihaleyi bugünkü değeriyle 60 milyon liraya Globalist Turizm Seyehat Ltd. Şti. kazandı. Bu şirket Gök Global Turizm’in İETT’ye ödeyeceği paranın 18 katını ödeyecek olmasına rağmen ihale iptal edildi, İETT de 60 milyon liralık gelir kaybına uğradı.

Turizmci CHP İBB meclis üyesi Erdal Tüfekçi’nin kamu zararı iddiasına ise eski İETT genel müdürü Mümin Kahveci’den yanıt gelmedi.Share91PocketTweetÖğrenciler Bu Kez ‘ORTAKLAŞA Problem Çözme’de OECD Sonuncusu Oldu

22/11/2017 Diken.com.tr

Eğitimcilere OECD rakamlarından bir kötü haber daha var: Türk öğrenciler ‘ortaklaşa problem çözme’ becerisinde 52 ‘katılımcı ülke‘ arasında 48’inci olarak Bireşik Arap Emirlikleri’nin de gerisine düştü.  OECD ülkeleri arasında alınan sonuç ise sonunculuk.

OECD 2015 PISA sınav sonuçlarını daha önce öğrencilerin ‘bireysel‘ başarı sıralamasına göre açıklamıştı. Bireysel başarısı değerlendirilen 64 ülke arasında Türk öğrenciler matematikte 45inci, okuduğunu anlamada 37’inci, fende 47’inci sırada yer almıştı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), 2015’te yaptığı PISA sınavının sonuçlarını bu kez öğrencilerin problemleri grup halinde birlikte çözme beceresine göre değerlendirdi.

32’si OECD ülkesi, 20’si de ‘katılımcı ülke’ statüsündeki 52 ülkelik sıralamada Türk öğrenciler 48’inci sırada yer aldı. Türkiye, bu kategoride değerlendirmeye alınan 32 OECD ülkesi arasında ise sonuncu sırada. Böylece Türkiye, OECD’nin gelişmişlik istatistiklerinde genelde geride bıraktığı Şili ve Meksika’yı bile bu kez geçemedi.

Geniş listede ise Türkiye’yi Birleşik Arap Emirlikleri de geride bıraktı.

Bu arada kız öğrencilerin erkeklerden daha iyi performans sergilemesi de Türkiye açısından başka bir dikkat çekici not.Fitch Değiştirmedi: İzmir’in Ulusal Derecelendirme Notu Yine ‘EN Yüksek’

20/11/2017 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İzmir’in ‘AAA’ olan en yüksek notunu değiştirmedi.

İHA’nın haberine göre, Fitch, İzmir büyükşehir belediyesinin ‘yatırım yapılabilir’seviyesindeki en üst basamak ‘AAA’ ulusal derecelendirme notunu bir kez daha onayladı.

İzmir’in ulusal kredi notunun yer aldığı ‘AAA’ kategorisi, temerrüt riskinin en düşük olduğu ve finansal yükümlülükleri yerine getirmede en yüksek kapasiteyi temsil ediyor.

İlk sekiz aylık verileri dikkate alarak incelediği 2017 İzmir raporunda Fitch, İzmir büyükşehir belediyesinin 2017-2019 yılları arasında yüzde 50’lerin üstünde güçlü faaliyet marjları sergileyeceği ve bunun da mevcut derecelendirme notlarını destekleyeceğinin öngörüldüğünü söyledi.

Belediyenin sağlam likidite seviyelerine sahip olduğu belirtilen raporda, sermaye harcamalarında gerçekleşecek önemli artışların borçlanmayı arttırmasının beklendiği; ancak İzmir büyükşehir belediyesinin sağlıklı faaliyet dengesinin borçlanmayı rahatlıkla karşılayacağı ifade edildi.

Belediyenin geçmişten bu yana disiplinli harcama politikasına sahip olduğuna dikkat çekilen Fitch raporunda, İzmir’in güçlü yatırım profilini gerçekleştirme konusunda sağlam geçmiş performans sergilediğini kaydetti.

Moody’s yükseltmişti

Fitch, İzmir büyükşehir belediyesinin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu ‘BB+’ ve uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu ise ‘BBB-’ olarak teyit etti. Ülke notundan daha yüksek not verilmediği bu kriterde görünümler‘durağan’ olarak belirlendi.

Bir başka uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de geçtiğimiz yıl İzmir büyükşehir belediyesinin ulusal notunu en yüksek not olan ‘Aaa’ya yükseltmişti.


Hapisteki Çocuklar Şiddetten Şikayetçi

20/11/2017 

Halihazırda 2 bin 800 çocuk mahpusun bulunduğu Türkiye’de, çocuklara yönelik çıplak arama, istem dışı sevk, işkence, hücre cezası, akran şiddeti gibi hak ihlallerinin kayda geçtiği bildirildi.

Cumhuriyet’ten Hilal Köse’nin haberine göre  Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) ve Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi ‘Çocuk Hapishanelerindeki Hak İhlali İddiaları, Bilgi ve Denetim Mekanizmaları ve Akıbetleri Raporu’ yayınlandı.


Raporda Kasım 2015 – Haziran 2017 tarihlerinde 133 çocuğun şikâyetine erişebildiğinden bahsedilirken, 2010-2015 yıllarında personeller hakkında 64 soruşturma başlatıldığı, 484 personel hakkında adli işlemin olduğu, bir kişinin de hapis cezası aldığı belirtildi.

Raporda çocuklardan gelen şikayetlerin çıplak arama, istem dışı sevk, işkence, hücre cezası, akran şiddeti olduğu ifade edildi. En çok şikayet ise Sincan Çocuk Hapishanesi’nden geliyor.

Verilere göre Türkiye’de 7 Nisan itibariyle 12-18 yaş aralığında 1778’i tutuklu, 1022’si hükümlü olmak üzere toplam 2800 çocuk mahpus var.

Bu da son 10 yıldaki en yüksek sayı. Çocuklardan 403’ü çocuk hapishanesinde, geri kalanları da yetişkinlerin bulunduğu cezaevlerinde.

Cezaevlerinde 2009’dan bu yılın mart ayına kadar 18 çocuk hayatını kaybetti. Ölümlerden dokuzu intihar olarak kayda geçti.

İş işten geçince: Üç çocuk öldükten sonra cezaevine yangın ihbar sistemiChp Raporu: Ohal’de 1020 Şirket TMSF Yönetimine Geçti

20/11/2017 

CHP, OHAL döneminde 1020 şirketin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) geçtiğini bildirdi.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre  CHP ‘OHAL, İş Dünyası ve Kaybeden Türkiye’ başlık bir rapor hazırladı.

Raporda darbe girişiminin ardından ilan edilen ve halen süren OHAL’den iş dünyasının nasıl etkilendiği anlatıldı.

Buna göre TMSF’nin kontrolüne aldığı 1020 şirketin aktif büyüklüğü 41 milyar lira, özkaynaklarının toplamı 18,2 milyar lira, ciro toplamınınsa 22 milyar lira. Bu şirketlerde 46 bin 357 kişi istihdam ediliyordu.

Raporda TMSF’nin 107 kişinin mal varlığına kayyım atandığı da kaydedildi.

Madde madde

Raporda, OHAL’in etkileri şöyle sıralandı:

* Türkiye’den ithalat yapan firmalar tedarik riski duyuyor, bazı firmalar Türkiye’de iş yaptıkları firmalara el konulması tedirginliğiyle fason üretimlerini başka ülkelere kaydırıyor.

* Uluslararası bazı firmaların OHAL olan ülkelerle kontrat yapmama prensipleri bulunuyor ve Türkiye kökenli firmalarla kendi iç düzenlemeleri gereği kontrat yapmama yoluna gidiyor.

* Sigorta şirketleri, OHAL nedeniyle Türkiye’ye yönelik seyahat ve sağlık sigortası yapmıyor.

* Uluslararası firmaların CEO ve diğer üst düzey yöneticileri Türkiye’ye seyahat etmiyor. Üreticiler, sanayiciler, büyük uluslararası firmaların belirlediği ülkelerde ürünlerini tanıtmaya, pazarlamaya çalışıyor.

* KHK’larla OHAL ilanın gerekçesi dışında ekonomi ile ilgili de düzenlemeler yapılması, yerli ve yabancı firmalar için risk ve belirsizlik oluşturuyor. Belirsizliklerin artması yatırımların da yavaşlamasına, askıya alınmasına neden oluyor.

* Taşınmaz kiralayacak ya da satın alacak yerli/yabancı firmalar, mülk sahiplerinin terörle bağlantılı olmasından endişe duyuyor ve “Terörle bağlantısı yoktur” yazısı istiyor.

* Türkiye’ye yönelik seyahat düşüncelerinde olumsuz etki oluşturuyor, özellikle Avrupalı turist başka ülkeleri tercih ediyor. Kongre organizatörleri OHAL nedeniyle Türkiye’yi tercih etmiyor. Raporun ‘OHAL ile Bozulan Göstergeler’ bölümünde ise şu bilgilere yer verildi;

Borç arttı

* Raporda, Ağustos 2016- Ağustos 2017 döneminde Türkiye’nin net dış borcunun 23 milyar dolarlık artışla 283,1 milyar dolara çıktığı bilgisi yer aldı.

* Özel sektörün net döviz pozisyonu açığı da 10 milyar dolar artarak 212 milyar dolara geldi. OHAL’in ilan edildiği günden bu yana lira, dolar karşısında yüzde 28,4 düzeyinde değer kaybetti.

* Bütçe açığı yılın ilk dokuz ayında 31,6 milyar liraya çıktı.Utandıran Rapor: Türkiye’de Geçen Yıl Evlenen Her 100 Kişiden 18’i Çocuk

19/11/2017 Diken.com.tr

Diyarbakır Barosu’nun 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle hazırladığı raporda, Türkiye’de 2016 yılında evlenen her 100 kişiden 18’inin ‘çocuk’ olduğu, son 10 yılda ise 482 bin kız çocuğunun evlendirildiği belirtildi.

Raporu açıklayan Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Asiye Demir, çocuklara yönelik cinsel istismarın son on yılda yüzde 700’lük bir oranla artış gösterdiğini, sadece 2016 yılı içerisinde çocuğun cinsel istismarı suçundan 15 bin 51 dava açıldığını söyledi.


2016 yılında Türkiye’de evlenen her 100 kişiden 18’inin çocuk olduğuna vurgu yapan Demir, şöyle devam etti: “Son on yılda evlendirilen kız çocuğu sayısı ise 482 bin 908’a ulaşmıştır. Yine 15-17 yaş arası 17 bin 789, 15 yaş altı 244 kız çocuğu doğum yapmıştır. SGK verilerine göre 1 milyon 170 bin çocuk işçi, çırak adı altında devlet eliyle çalıştırılmaktadır. Meslek edinimi amacıyla çıkarılan yasalar bunlara ait yanlış uygulamalarla çocuk işçi kavramı daha da genişletilmiş ve içinden çıkılamayacak bir hale getirilmiştir.”

2016 yılında Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre çocuk işçi sayısı 708 bine ulaştığını anlatan Demir, iş cinayetlerinde 56 çocuğun hayatını kaybettiğini söyledi.Ankara’da Lgbti Etkinlikleri Yasak: Gerekçe ‘TOPLUMSAL Duyarlılık Ve Olası Tepki’

19/11/2017 Diken.com.tr

Ankara’da LGBTİ örgütlerinin düzenlemek istediği etkinlikler süresiz yasaklandı.

Valiliğin açıklamasında  LGBTİ örgütlerinin kentte ‘toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren’ sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi ve sergi gibi etkinlikler düzenleyeceği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu etkinliklerin süresiz olarak toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile OHAL kanunlarına dayanılarak yasaklandığı belirtildi.

Valilik, yasak kararını şöyle gerekçelendirdi: “Söz konusu paylaşımlarla halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda yapılmak istenen organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak; birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.”

Valilik, geçen günlerde de Alman LGBT Film Günleri’ni yasaklamıştı.Ab’den Bir İlk: Türkiye’ye Siyasi Gerekçeli Fon Kesintisi

18/11/2017 

Avrupa Birliği (AB) ‘Türkiye’nin Avrupa standartlarından sapmasını’ gerekçe göstererek fonlarda kesintiye gitme kararı aldı. AB ilk defa Türkiye’ye siyasi gerekçeli fon kesintisi yapacak.

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre  AB 2018 bütçesinde Türkiye için öngörülen fonlarda 105 milyon avro kesintiye gidilmesi kararlaştırıldı.


Karar, AB 2018 bütçesi konusunda AB ülkeleri arasındaki 16 saatlik maraton müzakere sonucunda alındı. Müzakerelere, Türkiye’ye yönelik bütçe kesintisini hararetle savunan ve AB bütçesi konusunda mutlak yetkiye sahip Avrupa Parlamentosu (AP) da katıldı.

AP bütçe raportörü Siegfried Mureşan kesintilere ek olarak, Türkiye için 70 milyon avro tutarında bir rezervin muhafaza edileceğini, bu fonun ‘Türkiye’nin demokratik standartlar, insan hakları, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü alanlarında Avrupa standartlarına yakınlaşması durumunda kullanılacağını’ belirtti.

AB bu kararla ilk defa Türkiye’ye yönelik siyasi gerekçeli bir fon kesintisine gitmiş oluyor.

AB Konseyi tarafından bu sabaha karşı alınan kararın şimdi Avrupa Parlamentosu tarafından formel olarak onaylanması gerekiyor. AP konuyu 30 Kasım 2017 tarihinde düzenleyeceği genel kurul oturumunda ele alacak. AP içindeki tüm siyasi gruplar Türkiye’ye aktarılan fonlarda kesintiye gidilmesini desteklediğinden bu sabah alınan kararda değişiklik beklenmiyor. AP onayının ardından 2018 bütçesi imzalanarak yürürlüğe girecek.Ay Bazında Bir Yılda 3 Milyar Dolarlık Artış: Cari Açık Eylülde 4.53 Milyar

13/11/2017

Merkez Bankası eylül ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Cari işlemler dengesi, eylül ayında 4.53 milyar dolar açık verdi. Bu, 2016 eylül dönemine göre 2 milyar 934 milyon dolar artışa denk geliyor.

Dünya’nın haberine göre , cari işlemler dengesi ocak-eylül döneminde  ise 31.1 milyar dolar açık verdi. Böylece 12 aylık açık 36.9 milyar dolardan 39.3 milyar dolara çıktı.

Dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 3.406 milyon dolar artarak 6.666 milyon dolara ve birincil gelir dengesi açığı 171 milyon dolar artarak 1.073 milyon dolara yükseldi.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler ise eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre 156 milyon dolar azalarak, 544 milyon dolar düzeyine geriledi.Üçüncü Havalimanı İnşaatına Yeni Maden İzni: 107 Bin Ağaç Daha Kesilecek

13/11/2017

İstanbul’da yapımı süren üçüncü havalimanının inşaatına malzeme üretmek için kurulan maden ocağını üç katına çıkarma talebi kabul edildi. 107 bin ağaç daha kesilecek.

Cengiz-Mapa-Limak- Kolin-Kalyon ortaklığıyla kurulan İGA Havalimanı A.Ş., üçüncü havalimanı projesine malzeme üretmek için İstanbul Işıklar köyündeki ormanlık alanda 24 hektarlık (yaklaşık 20 futbol sahası) arazi için “ÇED gerekli değildir” kararı alarak maden açmıştı.
Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre  şirket, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığı başvuruda kendilerine 24 hektarın yetmediğini belirterek kapasite artışı istedi. Bakanlık da olumlu yanıt verdi. Talep kapsamında artık 99.26 hektarlık (yaklaşık 80 futbol sahası) alanda üretim (mıcır) yapılacak.

Pproje dosyasında bilgilere göre sahada toplam 107 bin 822 ağaç bulunuyor. Alana 600 metre mesafede Göktürk Göleti Tabiat Parkı var.Hediye Şampiyonu: Meclis Başkanı Devlet Bütçesinden 2.7 Milyon Lira Dağıtmış

10/11/2017 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, geçen yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı bile geride bırakarak devlet bütçesinden en çok hediye dağıtan yönetici oldu.

Kahraman’ın 2012 model Mercedes’i beğenmeyip 5 milyon liraya yeni Mercedes makam aracı aldırması da tartışılmıştı.

Milletvekillerine gönderdiği ‘40 Hadis’ kitabı, 15 Temmuz albümleri, dizüstü bilgisayar gibi hediyeleriyle diğer Meclis başkanlarından farklı tutumuyla dikkat çeken Kahraman, devletin ‘hediye dağıtma rekortmeni’ oldu.


Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kesin hesap cetvelinde Kahraman’ın 2016 yılında 2 milyon 753 bin liralık harcadığı ortaya kondu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan 1 milyon 396 bin lirayla ikinci sırada kaldı.

Başbakanlık ise 155 bin 700 liralık ödenekten 123 bin 840 liralık hediye satın aldı.Sayıştay Raporu: ‘YOLLARIN Kalitesi’ne Ayrılan 6 Milyarın Nereye Harcandığı Belirsiz

08/11/2017 

Sayıştay, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) denetim raporunda, ‘yolların kalitesinin yükseltilmesi’ için ayrılan 6 milyar liranın nereye gittiğinin yer almadığını saptadı.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre  raporda KGM’nin 2016’ya 9.5 milyar lira ödenekle başladığı, ancak yıl sonunda 18.3 milyar lira harcadığı, ödeneği olmayan işler için ihaleye çıktığı belirtildi. Harcamalarda yatırım programı, ödenek ve iş programı bağlantısı da kurulmamış.
Ayrıca başlangıç ödeneğinin yüzde 57’sini oluşturan ‘yolların kalitesinin yükseltilmesi’ için ayrılan 6 milyarlık ödeneğin harcama ayrıntıları da bulunamadı.

Sayıştay raporunda KGM’nin yatırım programında yer almayan projelere harcama yaptığı, sene başında ödenek tahsis edilen işlerin ödeneklerinin yıl içinde iz ödenek haline getirildiği, ödeneği bulunmayan işler için ihaleye çıkılıp 391.8 milyon TL harcama yapıldığı da ifade edildi.İşsizlik Başvuruları Yüzde 42 Arttı: Doktoralılar da İşkur Kapısında

08/11/2017 

Geçen yıl ocak-eylül döneminde İŞKUR’a başvuranların sayısı 2 milyon 496 binken bu sayı bu yıl yüzde 42 artışla 3 milyon 553 bine dayandı. İş bekleyenler arasında 708 doktora mezunu, 12 bin 366 yüksek lisans ve 329 bin 822 üniversite mezunu yer alıyor.

Sadece 2017’nin eylül ayında kuruma başvuran işsiz sayısı geçen yıla göre yüzde 26 artış göstererek 489 bine çıktı.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre  eylül ayında İŞKUR vasıtasıyla 74 bin 747 kişi işe yerleştirilirken bunların yüzde 63’ü erkek, yüzde 37’si kadın.

Hükümet 2017’nin şubatından itibaren büyük bölümünü İŞKUR kaynaklarından sağlayarak var olan istihdam teşviklerine yenilerini ekleyerek, her yeni istihdam için asgari ücret düzeyinde sigorta primi ve vergilerin tümü için destek sağlamaya başlamıştı.

Yüzde 35’i gençler

‘Milli istihdam seferberliği’ adı verilen bu teşvik paketiyle mayıs 2017 itibarıyla 1 milyonun üzerinde yeni istihdam yaratıldığı açıklanmıştı.

İŞKUR’un yılın ilk dokuz ayında işe yerleştirdiği kişi sayısı ise 791 bin kişiyi aştı.

İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı ise eylül 2017 döneminde yaklaşık 2 milyon 574 bin kişi oldu. Kayıtlı işsizlerin yüzde 51’i erkek, yüzde 49’u kadın, yüzde 35.0’i ise 15- 24 yaş grubundaki gençlerden oluşuyor.

İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin öğrenim durumlarına bakıldığında 708 tanesi doktora mezunu, 12 bin 366 tanesi yüksek lisans ve 329 bini üniversite mezunlarından oluşuyor.

İşsizlik fonu artıyor

İşsizlik sigortasının uygulanmaya başladığı 2002’nin mart ayından bu yılın eylül ayı sonuna kadar fona 8 milyon 849 bin 220 kişi başvuruda bulundu.

İŞ- KUR tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından başvuranlardan 5 milyon 647 bin 21 kişiye, 17 milyar 518 milyon 579 bin 747 liralık ödeme yapıldı.

Her yıl ortalama 10 milyar lira büyüyen İşsizlik Sigortası Fonu’nun, olağan işleyişiyle bu yıl sonunda 116 milyar lirayı aşması bekleniyor.Bütçeden İmam Hatiplere Ayrılan Pay Yüzde 68 Arttı

08/11/2017 

Meclis’te görüşülen 2018 yılı bütçesinden imam hatiplere ayrılan pay yüzde 68 artırılarak 6.6 milyar TL çıkarıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni imam hatip okulları açmak için bütçeden büyük pay ayırdı.
Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre  Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018 bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi.

2018’de eğitime 134 milyar 727 milyon TL kaynak ayıran hükümet, bu payın 92.5 milyar lirasını MEB bütçesi olarak belirledi. 27 milyar 761 milyon lira YÖK ve üniversitelere, 537 milyon lira ise Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) ayrıldı.

MEB bütçesinden önemli bir payı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü aldı. Bakanlık bütçesi 2018’de, geçen yıla göre 7 milyar TL artarak 92 milyar 528 milyon TL olurken, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün payındaki artış yüzde 68 oldu. Dini eğitim için belirlenen 7.7 milyar TL’lik ödeneğin 6.6 milyar lirası imam hatip okulları için kullanılacak.

Bakanlığın eylül ayında açıkladığı istatistiklere göre imam hatip lise ve ortaokullarında okuyan öğrenci sayısı bir önceki yıla göre 75 bin 767 kişi artarak toplamda bir milyon 155 bin 932’e yükseldi.

Bakanın övdüğü fen liselerinin sayısı imam hatipten dört kat azBaşbakanın ‘DEVLETLE İş Yapmayın’ Diye Öğüt Verdiği Oğlu 27 Milyonluk İhale Almış

08/11/2017 

“Oğullarıma devletle iş yapmayacaksınız tavsiyesinde bulundum” diyen Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım sekiz ay önce devletten yaklaşık 27 milyon liralık (6 milyon 980 bin dolar) ihale almış.

‘Paradise Papers’ (Cennet Belgeleri) politikacı ve iş insanlarının vergi cenneti olarak bilinen 19 ülke ve ‘hukuk bölgesi’ndeki yatırımlarını ifşa etmeye başlamıştı. Belgeler, mali sistemlerine ‘off shore‘ adı verilen bu tür ülkelerde yatırım yapan kişilerin kendi ülkelerinde ödemeleri gereken vergiden kaçınmaya çalıştığını göstermesi bakımından önemli. ‘Off shore’ yatırımlar, ayrıca kayıt dışı kazancı da saklamak için kolayca kullanılabildiği için uluslararası finans sisteminde itibarlı sayılmıyor.
Beş şirketi kabul etti,

Belgelerde Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’a ait Malta merkezli beş şirketin de olduğu  ortaya çıkmıştı.  Başbakan, ‘South Seas Shipping N.V.’, ‘Nova Warrior Limited’, ‘Dertel Shipping Limited’,  ‘Hawke Bay Marine Co Ltd.’ ve ‘Black Eagle Marine Co Ltd.’ adlı bu şirketlerin varlığını  dün yaptığı açıklamayla kabul etmiş  ve “Bunun gizli bir trafı yok” demişti.

Yıldırım, ayrıca “Siyasete başlarken çocuklarıma bir tavsiyem oldu. Devletle hiçbir zaman iş yapmayacaksınız. Yakınına bile yaklaşmaşacaksınız” ifadesini kullanmıştı.

O beş şirkettten biri ihaleyi aldı

Cumhuriyet’ten Pelin Ünker’in haberine göre  başbakanın oğlu Erkam Yıldırım sekiz ay önce Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden ‘MTA Turkuaz Araştırma Gemisinin İşletilmesi Hizmet Alımı’ adlı ihaleyi aldı. İhalenin hem de ‘istisna‘ kapsamında Erkam Yıldırım’a verildiği Kamu İhale Kurumu kayıtlarında yer aldı.

Bedeli tam olarak 6 milyon 920 bin dolarlık (26 milyon 780 bin lira) 1 Nisan tarihli ihale, ‘Paradise Papers’ta başbakanın oğullarının yönetici olarak geçtiği ‘Nova Warrior’un uluslararası denizcilik kayıtlarında (IMO) İstanbul’daki adresi olarak gösterdiği Oras Denizcilik adına alınmış.Yılın İlk 10 Ayında En Az 1683 İşçi İş Cinayetlerinde Can Verdi

06/11/2017 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), yılın ilk 10 ayında en az 1683 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini raporladı.

İSİG’in verilerine göre sadece ekim ayında 182 işçi hayatını kaybetti. Bunlarda 151’i işçi veya memur, 21’i çiftçi, 10’u esnaf, 31’i de kendi hesabına çalışıyordu.

En çok can kaybı, 50 kişiyle ezilme ve göçük sonucu yaşandı. Yüksekten düşme sonucu 34, servis kazası nedeniyle de 31 işçi can verdi.İşçilerden ikisi çocuktu. 30’u 18-27 yaş, 89’u 28-50 yaş, 36’sı 51-64 yaş grubunda yer alırken, sekizi 65 yaş üstüydü. 17 işçinin yaşı öğrenilemedi.

İzmir 13 ölümle iş cinayetlerinde başı çekerken, kenti 12 ölümle İstanbul, 11 ölümle Adana izledi.2017'Nin İlk 10 Ayında Erkekler En Az 240 Kadın Öldürdü

bianet'in çetelesine göre, 2017'de öldürülen 240 kadının yüzde 23'ünü boşanmak/ayrılmak istedikleri erkekler öldürdü. İstismara maruz kalan 286 kız çocuğunun yüzde 4'ü engelliydi.

Çiçek Tahaoğlu İstanbul - BİA Haber Merkezi23 Kasım 2017

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, 2017'nin ilk 10 ayında erkekler en az 240 kadın ve kız çocuğunu öldürdü, 77 kadına tecavüz etti, 207 kadını taciz etti, 286 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 338 kadına şiddet uyguladı.

240 kadından en az 11'i çıkarttıkları koruma tedbir kararlarına rağmenöldürüldü. (yüzde 4,5)

Kadınların yüzde 23'ü (56 kadın) boşanmak/ayrılmak istedikleri ya da evlilik teklifini reddettikleri erkekler tarafından öldürüldü. Yüzde 6'sı ise (9 kadın) kızının/kız kardeşinin ya da annesinin boşanmak istediği erkekler tarafından öldürüldü.

Cinayetlerin yüzde 18’i sokak ortası, alışveriş merkezi, otel lobisi, okul, işyeri, adliye önü, otobüs durağı, pazar gibi kamusal alanlarda, herkesin gözü önünde gerçekleşti. (44 cinayet)

En az 286 kız çocuğu istismara maruz kaldı

Medyaya en az 286 kız çocuğuna yönelik cinsel istismar olayları yansıdı. İstismara maruz kalan kız çocuklarının yüzde 4’ü engelliydi.

Kız çocuklarının yüzde 14’ü öğretmenleri ve eğitmenleri tarafından istismar edildi. Yüzde 5,6’sı erkek akrabaları, yüzde 4,5’, ise imam veya özel din öğretmenlerince tacize uğradı. Diğer çocuk istismarı failleri arasında yakın akrabaların arkadaşları, esnaf, mahalleden tanıdıklar, komşular, çocukların gittiği kurumların (okul ya da çocuk esirgeme kurumu gibi) çalışanları, sosyal medyadan tanıştıkları erkekler yer aldı.

Çocuk istismarı vakalarının yüzde 14’ü çocukların yaşananları aileleriyle paylaşması (41 kız çocuğu), yüzde 9’u ise öğretmenleriyle paylaşmaları ya da öğretmenlerin durumu fark etmesi sonucu ortaya çıktı. Yüzde 5’i isetecavüze uğrayan kız çocuklarının hamile olduğunun fark edilmesiyleortaya çıktı. (ÇT)01/12/2017Önceki yazılar

Gözden Kaçanlar (01/10/2019)
Gözden Kaçanlar (01/09/2019)
Gözden Kaçanlar (01/08/2019)
Gözden Kaçanlar (01/07/2019)
Gözden Kaçanlar (01/06/2019)
Gözden Kaçanlar (01/05/2019)
Gözden Kaçanlar (01/04/2019)
Gözden Kaçanlar (01/03/2019)
Gözden Kaçanlar (01/02/2019)
Gözden Kaçanlar (01/01/2019)
Gözden Kaçanlar (01/12/2018)
Gözden Kaçanlar / Gözde Pektaş (01/11/2018)
Gözden Kaçanlar (01/10/2018)
Gözden Kaçanlar (01/09/2018)
Gözden Kaçanlar (01/08/2018)
Gözden Kaçanlar (01/07/2018)
Gözden Kaçanlar Mayıs (01/05/2018)
(01/04/2018)
(01/04/2018)
Gözden Kaçanlar - Şubat (01/03/2018)
Gözden Kaçanlar - Ocak (01/02/2018)
Gözden Kaçanlar - Ocak (01/01/2018)
Gözden Kaçanlar - Kasım (01/11/2017)
Gözden Kaçanlar - Ekim (01/10/2017)
Geçen Yıla Oranla 158 Lira Yükseldi: Türk-İş’in Hesabına Göre Açlık Sınırı 1508 Lira (01/07/2017)
Sanatsız Toplum: Türkiye’de Sinema Salonu Olmayan İl Sayısı 7’ye Yükseldi (01/07/2017)
“ERDOĞAN’A Hakaret”te Geçen Yıl: 46 Bin İşlem, 5 Bin Kamu Davası, 1080 Mahkumiyet (01/07/2017)
Eski MİT Müsteşarı 15 Temmuz’u Anlattı: CIA’den Alınan Talimatlarla Bu İş Yürüyor (01/07/2017)
Akademinin Hali: İTÜ Rektörü ‘ATILMA Gelsin’ Istedi, Yök ‘KANUNDA Zaten Var’ dedi (01/07/2017)
Beş Olayla Yargıda ‘YAKALA-BIRAK TUTUKLA-BIRAK’ Dönemi (01/07/2017)
Yürürlüğe Girdi: Eğitim Kurumlarına Abdesthane ve Mescit Zorunluluğu (01/07/2017)
Yüz Kızartan İstatistik: Bu Yıl Akdeniz’de 2 Bin 108 Mülteci Hayatını Kaybetti (01/07/2017)
AİHM, Türkiye’yi ‘CEMEVLERİNE Ayrımcılık’tan Tazminata Mahkum Etti (01/07/2017)
Asker Zehirlenmelerinin Odağı: Rota Yemekçilik Dört Yılda 70 Kat Büyümüş (01/07/2017)
İmam Hatipler için 50 Bin Olan Nüfus Koşulu 5 Bine Düştü, Fen Lisesi Kontenjanı Yüzde 5 ile Sınırlandı (01/07/2017)
Anadolu Liselerine Yeni Düzen: Din Kültürü Dersi Artacak, Biyoloji Azalacak (01/07/2017)
Utandıran Rapor: Unicef’e Göre Türkiye ‘EĞİTİM Kalitesi’nde Sonuncu (01/07/2017)
Akp Oylarıyla Ret: Zehirlenen Askerlerin Durumu Meclis’te ‘ÖNEMSİZ’ Bulunmuş (01/07/2017)
‘MEGA Projelerin Gözdesi’ Cengiz-Kolin-Kalyon, Akkuyu’ya Ortak Olacak (01/07/2017)
Yoksulluk Sınırı 5 Bin Liraya Dayandı (01/06/2017)
Çocukken 28 Kişinin İstismarına Uğrayan Genç Hayata Tutunma Hikayesini Anlattı (01/06/2017)
Aladağ Aileleri: Süleymancıların Yurdu Kapanmasın Diye Çocukları MEB Gönderdi (01/06/2017)
Akp’li Vekil ‘KARAR Yeter Sayısı’ İstedi, ‘ÇOCUK İstismarı’ Önergesi Görüşülemedi (01/06/2017)
Nükleer Santral ‘TEMİZLİĞİ’: Sinop’ta ÇED Öncesinde 350 Binin Üzerinde Ağaç Kesilmiş (01/06/2017)
‘İFLAS Ekonomisi’: Yılın İlk Dört Ayında 38 Bin Esnaf Kepenk İndirdi (01/06/2017)
SGK Mülakatında Konular: 15 Temmuz, Referandum, ‘TEK Adam’lık… (01/06/2017)
İşsizlik Yüzde 12.6; Neredeyse Her Dört Gençten Biri İşsiz (01/06/2017)
Son 15 Yılda 1571 Madenci ‘İŞ Cinayeti’nde Hayatını Kaybetti (01/06/2017)
TRT’nin Hukuk Müşaviri Zimmetine 50 Milyon Lira Geçirip ABD’ye Kaçtı (01/06/2017)
Bu Ne Sevgi: Atatürk’e Hakaret Yağdıran Armağan, Akp’li Belediyelerin ‘GÖZDESİ’YMiŞ (01/06/2017)
2017'nin İlk 3 Ayında Bireysel Silahlanma %10 Arttı (01/06/2017)
Türkiye’ye Silah İhracatını 11 Kez Reddeden Almanya, 54 Kez Onaylamış (01/04/2017)
‘Çocuk Evlilikleri Türkiye’nin Acı Yüzü’: 11 Yılda 2 Bin 404 Bebek Doğarken Öldü (01/04/2017)
Akp’nin Diyarbakır’daki Referandum ‘Malzemesi’ Şeyh Sait Oldu (01/04/2017)
Referandum Raporu: Televizyonda ‘Eevet’in Süresi ‘Hayır’ın 10 Katı (01/04/2017)
273 Bin Kişi Daha: İşsizlik Yüzde 10.9’a Yükseldi (01/04/2017)
Terör Bilançosu: 7 Haziran 2015’ten Bu Yana 596 Sivil, 557 Asker, 311 Polis Hayatını Kaybetti (01/04/2017)
Al Gülüm Ver Gülüm: Akp’li Bakanlar Akrabalarını Kurumlarına Karşılıklı Müdür Atadı (01/04/2017)
Bakan Yardımcısı ‘YOL Gösterdi’: İktidarla İlişkisi Olmayana Ağırlık Verilmiyor (01/04/2017)
Akademi Çölleşti (01/04/2017)
Akp'li Vekilden İtiraf Gibi Yanıt: İçerikte Ne Var Bilmiyorum (01/04/2017)
İşte Ohal'in Ekonomiye Faturası (01/04/2017)
Jet Terfi: Akp'li Vekilin Eşine Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (01/04/2017)
Aile Bakanı 3 Yıldır Açık Olan Huzurevinin 'Açılışını Yaptı (01/04/2017)
Erkekler Şubat'ta 24 Kadın Öldürdü (01/04/2017)
Düzce’de ‘Aile Saadeti’: Akp’li Başkan ‘AMCA, Gelin, Yeğen’ Dokuz Akrabasına Koltuk Vermiş (01/04/2017)
Sosyal Medyada ‘Propaganda’dan 1734 Kişi Tutuklandı, 18 Bin Kişi Gözaltı Talimatı Bekliyor (01/03/2017)
Kuzu Kurda Emanet: Muğla Sahillerini Uluslararası Gayrimenkul Şirketi ‘RAPORLAMIŞ’ (01/03/2017)
‘İcraatın İçinden’: Artvin’de 15 Yılda 465 Futbol Sahası Kadar Orman Madenciliğe Açıldı (01/03/2017)
2016’da İş Cinayetlerinde 1970 İşçi Hayatını Kaybetti, 56’sı Çocuktu (01/03/2017)
Af Örgütü Raporu: Erdoğan Gücünü Sağlamlaştırdı, Ohal’le Hak İhlalleri Arttı (01/03/2017)
Bylock’tan Tutuklanan Kaymakamın Referansı Bilal Erdoğan Çıktı (01/03/2017)
Bu Kez Adana: İlkokul Öğretmeni Üç Öğrencisine İstismardan Tutuklandı (01/03/2017)
Alman Devlet Kanalı: Türkiye’de Sığınmacılar Organlarını Satmak Zorunda Kalıyor (01/03/2017)
‘Resmi’ Rakamlara Göre Türkiye’de Yaklaşik 100 Bin Çocuk İşçi Var (01/03/2017)
‘Gizli Hizmet Giderleri’: Örtülü Ödenekten Yilin İlk Ayinda 163 Milyon Lira Harcandi (01/03/2017)
Terör Bilançosu: 7 Haziran 2015’ten Bu Yana 594 Sivil, 551 Asker, 311 Polis Hayatını Kaybetti (01/03/2017)
1 Milyon Adet “TÜRKÇE Olimpiyatları” Parası Basılmış! (01/03/2017)
2016’da Erkekler En Az 261 Kadın ve Kız Çocuğu Öldürdü (01/03/2017)
Ziraat Bankası, Borsa İstanbul Dahil Sekiz Kamu Şirketi Varlık Fonuna Devredildi (01/03/2017)
20 Milyon Ateşli Silah Var Ama 1 Milyon Ruhsat Yok (01/03/2017)
Vali Coş’un Adı da ‘Fetö’ Araştırmasında: Pasaportu İptal Edilmiş (01/02/2017)
‘İtırafçı’ Öğretmen: 60 Kaymakamdan 55’i ‘Fetö’cüydü (01/02/2017)
Erdoğan, Polisleri Şikâyet Ederken Gazeteci Şık’ın ‘İmamın Ordusu’na Atıf Yapmış (01/02/2017)
Terör Bilançosu: 7 Haziran 2015’ten Bu Yana 594 Sıvılı, 549 Asker, 311 Polis Hayatını Kaybetti (01/02/2017)
'Kayıp Nesle’ Doğru: Türkiye’deki Suriyeli Çocukların En Az Yüzde 40’ı Okula Gidemiyor (01/02/2017)
İşsizlik Yüzde 11.8’e Yükseldi: 500 Bin İşsiz Daha (01/02/2017)
Sosyal Medya Hedefte: Gözaltı Talimatı Bekleyen Yaklaşık 18 Bin Dosya Var (01/02/2017)
Rantın Altı Millete Küfür Eden Mehmet Cengiz'in, Üstü Damadın... (01/02/2017)
Erkekler Aralık'ta 19 Kadın Öldürdü (01/02/2017)
Gazeteciliğin Önünde İki Büyük Engel: İktidar Ve Yargı (01/02/2017)
RTÜK: “Aşağılayıcı” yayınlara ağır cezalar (01/02/2017)
50 Vekilin 5 Yılda Devlete Maliyeti 187 Milyon Lira (01/02/2017)
Bu kez İzmir: Eğitmen, zihinsel engelli öğrencilerine ‘cinsel istismar’ suçlamasıyla tutuklandı (01/01/2017)
TIMES: ERDOĞAN’IN PUTIN’E YAKINLAŞMASI ORTADOĞU’NUN YENIDEN ŞEKILLENMESI DEMEK (01/01/2017)
MOODY’S BIR KEZ DAHA UYARDI: TÜRKIYE ŞIRKETLERININ 2017 GÖRÜNÜMÜ NEGATIF (01/01/2017)
İŞSIZLIK ORANI BIR PUAN DAHA ARTTI: BEŞ GENÇTEN BIRI IŞSIZ (01/01/2017)
‘OKUMA ORANI ARTINCA HAFAKANLAR BASAN’ AKADEMISYEN YÖK ÜYELIĞINE ATANDI (01/01/2017)
‘İŞ CINAYETLERI’ SÜRÜYOR: AVRUPA BIRINCISI TÜRKIYE’DE BEŞ YILDA 6 BIN 87 IŞÇI ÖLDÜ (01/01/2017)
YÖK'TEN DİSİPLİN DÜZENLEMESİ; "HUZUR BOZAN ÖĞRENCİ"YE UZAKLAŞTIRMA! (01/01/2017)
ERKEKLER KASIM'DA 21 KADIN ÖLDÜRDÜ (01/01/2017)
SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINDAN ALTI AYDA 1656 KİŞİ TUTUKLANDI (01/01/2017)
Alevi Sempozyumu Düzenleyen Akademisyene Baskı (01/12/2016)
Siirt’teki Maden Faciasına Kâr Hırsı Ve Yetkililerin Umursamazlığı Neden Olmuş! (01/12/2016)
BM Özel Raportörünün Türkiye İzlenimleri ‘Vahim Ve Karamsar’ (01/12/2016)
RTÜK, Nakşibendi Tarikatı Reklamını ‘Kamu Spotu’ Yaptı: Gerekçe, ‘Kamu Yararı’ (01/12/2016)
Yargı Üyeleri Belirlenirken Bakanlıktan Cemaate: Dört Yıl Var, Anlaşın (01/12/2016)
Prof. Vefa Tarhan: 2001 Krizini İlk Öngörenlerden Biriyim; Büyük Çapta Yeni Bir Kriz Hızla Yaklaşıyor! (01/12/2016)
"Türkiye'de 14 Milyon Kadın Şiddet Mağduru; 15 Temmuz'dan Sonra İki Kat Daha Arttı" (01/12/2016)
El Bab'ta Türk Askerini Kim Vurdu? (01/12/2016)
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili: 100 Bin Bireysel Başvuruyu Değerlendirmek Çok Zor İş! (01/12/2016)
Eski AKP'li Vekilin Kardeşi Çocuklara Tecavüz Etmiş! (01/12/2016)
Dolardaki Yükselişin Sokaktaki Vatandaşa Etkisi Ne Olacak? (01/12/2016)
İŞTE OHAL'İN MEDYAYA FATURASI (01/11/2016)
SAYIŞTAY RAPORU: YOL ÖDENEKLERİ YANDAŞLARA RANT OLDU (01/11/2016)
BAŞI AÇIK ÖĞRENCİLERE "SİZİN YÜZÜNÜZDEN MELEKLER DERSE GELMİYOR" SÖZÜ MECLİS'TE (01/11/2016)
ARŞİV UNUTMAZ... İŞTE "FETÖ BİZİM DÖNEMİMİZDE PALAZLANMADI" DİYEN BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM (01/11/2016)
ÜNLÜ MARKALARIN TÜRKİYE TEDARİKÇİLERİNE 'ÇOCUK MÜLTECİLERİ İSTİSMAR' SUÇLAMASI (01/11/2016)
İTİRAFÇI HÂKİM: SORULAR CEMAAT TARAFINDAN ELE GEÇİRİLDİ; AKP'Lİ BAKANLAR REFERANS OLDU (01/11/2016)
476 ÇOCUK HAPİSHANELERDE ANNELERİNİN CEZASINI ÇEKİYOR (01/11/2016)
"SÜSLÜ KADIN TAHRİK ETTİĞİ ERKEKLE ZİNA YAPMIŞ GİBİDİR" PAYLAŞIMI YAPAN MÜDÜR TERFİ ETTİ! (01/11/2016)
GÜMÜŞHANE YALNIZ DEĞİL; 14 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜ AYNI ZAMANDA ÇOK SAYIDA FAKÜLTENİN DEKANI! (01/11/2016)
TÜRKİYE, CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE 142 ÜLKE ARASINDA 125'İNCİ (01/11/2016)
ALEVİ ADAYLAR YAZILIDA BAŞARILI, MÜLAKATTA "BAŞARISIZ" (01/11/2016)
CEZAEVLERİ GENEL MÜDÜRÜ ÇIPLAK ARAMA VE İŞKENCEYİ KABUL ETTİ (01/11/2016)
“3 AYDA 85 KADIN ERKEK ŞİDDETİ, 63 ÇOCUK ÖNLENEBİLİR SEBEPLER SONUCU ÖLDÜ” (01/11/2016)
VEKİLLERE 'ASGARİ ÜCRET' TUTARINDA ZAM (01/11/2016)
BAKANA GÖRE 108 HES PROJESI IPTAL EDILDI AMA 94’ÜNÜN INŞASI DEVAM EDIYOR (01/10/2016)
ERDOĞAN’I PROTESTO EDEN 45 ODTÜ’LÜYE 10’AR AY HAPIS CEZASI! (01/10/2016)
İŞ CINAYETLERI’ SÜRÜYOR: 2016’NIN ILK SEKIZ AYINDA EN AZ 1250 IŞÇI YAŞAMINI YITIRDI (01/10/2016)
TÜİK VERILERINE GÖRE IŞSIZLIK ALTI YILIN ZIRVESINDE: 10.2 (01/10/2016)
53 ÜLKE ARASINDA SADECE TÜRKIYE VE NORVEÇ, MADEN ATIKLARININ DENIZE DÖKÜLMESINDEN YANA (01/10/2016)
209 ÖĞRENCİ YURDUNA DİN GÖREVLİSİ ATANDI (01/10/2016)
KOLOMBİYA'DA 52 YILLIK SAVAŞI RESMEN BİTİREN ANLAŞMA İMZALANDI (01/10/2016)
SÖZCÜ: AKP'Lİ 12 MİLLETVEKİLİ DERSHANE KRİZİNDEN SONRA GÜLEN'İ ZİYARET ETTİ (01/10/2016)
“528 ÇOCUK ANNELERİ İLE BİRLİKTE CEZAEVİNDE” (01/10/2016)
CUMARTESİ ANNELERİ 600. KEZ TOPLANDI (01/10/2016)
GELİR DAĞILIMI DAHA DA BOZULDU: ÜLKE GELİRİNİN YARISI ZENGİNLERE (01/10/2016)
EĞİTİM BU KAFAYA EMANET... MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNDEN SKANDAL PAYLAŞIM (01/10/2016)
ERKEKLER AĞUSTOS'TA 22 KADIN ÖLDÜRDÜ (01/10/2016)
REUTERS’TAN SURIYELI ÇOCUKLAR DOSYASI: GÜNDE 15 SAAT, KAYITDIŞI ÇALIŞTIRILIYORLAR (01/08/2016)
ERMENEK’TE 18 IŞÇININ ÖLDÜĞÜ MADENIN SAHIPLERINE 13 YIL DOKUZ AY HAPIS (01/08/2016)
AVRUPA’DA SON IKI YILDA GERÇEKLEŞEN ‘EN KANLI’ DOKUZ SALDIRININ DÖRDÜ TÜRKIYE’DE (01/08/2016)
VERGI REKORTMENLERI LISTESINDE CEM YILMAZ VAR, AKP’NIN GÖZDE PATRONLARI YOK (01/08/2016)
CINSEL ISTISMARDA 15 YAŞ EŞIĞI IPTAL: ‘SANIKLARA DAHA AZ CEZA VERILECEK’ (01/08/2016)
ERDOĞAN’IN BÜTÇESINE YENI DEV EK ÖDENEK: YIL BITMEDEN 712 MILYON LIRAYA ULAŞTI (01/08/2016)
SİT ALANINA YAPI IZNI: VEYSEL EROĞLU’NUN OĞLUNUN ORTAKLARININ ŞIRKETINE JET ONAY (01/08/2016)
İSİGM: İŞ CİNAYETLERİNDE 6 AYDA 912 İŞÇİ ÖLDÜ (01/08/2016)
HRW: HERKES HEDEF OLABİLİR (01/08/2016)
ORC’NİN ANKETİNE GÖRE, HALKIN YÜZDE 91’İ İDAM İSTİYOR! (01/08/2016)
"TÜRKİYE-İSRAİL MUTABAKATINDA GAZZE ABLUKASINA VE HAMAS'IN FAALİYETLERİNE DAİR MADDE YOK" (01/08/2016)
DİYANET, ANAOKULU AÇIYOR! (01/08/2016)
HAZİRAN’DA 22 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ! (01/08/2016)
Gözden Kaçanlar - Haziran 2016 (30/06/2016)
İMAM HATİP LİSESİ ÖĞRETMENİ ERKEK ÇOCUKLARA CİNSEL İSTİSMAR SUÇLAMASIYLA TUTUKLANDI! (31/03/2016)
GAZETECİ BÜLENT KENEŞ’E ERDOĞAN’A HAKARETTEN 2 YIL 7 AY HAPİS CEZASI! (31/03/2016)
MAHKEMEYE GÖRE, BALYOZ'DAN TUTUKLANANLARIN AİLELERİNİN HAPİSHANE ZİYARETİ MASRAFLARI KEYFİYMİŞ! (31/03/2016)
AİLE BAKANI: BİR KERE RASTLANAN BİR OLAY ENSAR VAKFI’NI KARALAMAYA GEREKÇE OLAMAZ; HİZMETLERİNİ TAKDİR EDİYORUZ (31/03/2016)
REKTÖR YARDIMCISI: ÜLKENİN EN TEHLİKELİ KESİMİ ÜNİVERSİTE MEZUNLARI, CAHİL HALKA DAHA ÇOK GÜVENİYORUM! (31/03/2016)
ŞEFFAFLIK DERNEĞİ KAMUOYU ARAŞTIRMASI YOLSUZLUK ARTIYOR, NEDENİ DOKUNULMAZLIKLAR (31/03/2016)
TERÖR TURIZMI DE VURDU: MILYONLARCA RUS, İNGILIZ VE ALMAN TURIST BU YIL GELMIYOR (31/03/2016)
‘FIŞLEME YASASI’NA GECE YARISI EKLENEN MADDE AKLA SARRAF’I GETIRDI (31/03/2016)
‘ÇOCUĞA CINSEL ISTISMAR’DAN DAVASI MAHKEMEDE, KENDISI KURAN KURSUNDA (31/03/2016)
SON ÜÇ YILDA 99 EMEKÇI MOBBING, BORÇ KISKACI VE IŞSIZLIK GIBI NEDENLERLE INTIHAR ETTI (31/03/2016)
Çocuk Yaşta Evlendikleri İçin Eşine Hapis Cezası Verilen Kadın: Devlet Beni Böyle Korumasın (01/03/2016)
Işid Sanığı, Duruşmada "CAİZ Değil" Diyerek Cumhuriyet Muhabirini Oturduğu Yerden Kaldırdı! (01/03/2016)
Aihm'den Türkiye'ye 'KADIN Cinayeti' Cezası (01/03/2016)
Soma’da 301 Madenciden 240'Inın Öldüğü S Panosundaki İhmal Kararında Alp Gürkan’ın Da İmzası Var! (01/03/2016)
Türkiye Dünyanın Altıncı Büyük Silah İthalatçısı (01/03/2016)
'KİŞİSEL Verilerin Korunması Kanun Tasarısı' Nedir? (01/03/2016)
Ocak Ayında Örtülü Ödenekten 103.4 Milyon Lira Harcandı! (01/03/2016)
İddialar Tescillendi; Sgk, Halkın Kişisel Verilerini 65 Milyon Liraya Satmış (01/03/2016)
Europol: Avrupa’ya Ulaşan 10 Bin Mülteci Çocuk Kayıp (01/03/2016)
Independent: Türkiye'de Atölyelerde Suriyeli Çocuklar Çalıştırılıyor (01/03/2016)
İhd: 2015’Te Bölgede Güvenlik Güçlerinin Hedefi Olan 61 Çocuk Öldü (01/03/2016)
Ocakta 110 İşçi Öldü (01/03/2016)
Erkekler Ocak'ta 30 Kadın Öldürdü (01/03/2016)
Akp'nin Öykü Festivalinde Çocuklara Mesaj: Annenizi Vurun (01/03/2016)
180 Ülke Arasında 177’Nci Sıradayız (01/03/2016)
TRT’de ‘TEMİZLİK’: Genel Müdürlük Binasının Aylık Masrafı 884 Bin Lira (01/03/2016)
Yıkımı Gözler Önüne Seren Rapor: 5 Yılda Yok Olan Ülke Suriye (01/03/2016)
AİHM: Türkiye Alevi Vatandaşlarına Ayrimcılık Yapıyor (31/01/2016)
‘ERDOĞAN’A Hakaret’te Bugün: 19 Yaşındaki Gence Facebook Paylaşımından Tutuklama (31/01/2016)
Savcıdan, MİT Tır’larını Lahey’e Taşıyan HKP Liderine Dava, Öso’ya Övgü (31/01/2016)
BM Raporu: Işid’in Irak’ta Çoğu Kadın Ve Çocuk 3 Bin 500 Kölesi Var (31/01/2016)
İtibardan Tasarruf Yok: 2015’te Temsil Harcamaları Yüzde 135 Arttı (31/01/2016)
Türkiye’de 3 Milyon 147 Bin Kişi İşsiz, Gençlerin Beşte Biri Çalışmıyor (31/01/2016)
Bir Utanç Raporu Daha: 2015’de 303 Kadın, Erkek Şiddetine Kurban Gitti (31/01/2016)
Hükümete Yakın Medyanın Can Suyu Kamu Bankalarından: 1 Milyar TL Reklam Gideri (31/01/2016)
Can Yeleği Değil, Ölüm Yeleği (31/01/2016)
Utanç Bilançosu: 2015’te En Az 1730 Iş Cinayeti Işlendi (31/01/2016)
İzmir'de Ölen Kişi Alevi Diye İmam Selasını Okumadı (31/01/2016)
Erdoğan Profesörlüğü Tescillenmeyen Doktorunu Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne Rektör Yapmış! (31/01/2016)
Sağlık Bakanlığı'na 2012'de 615 bin Liralık Makam Aracı Alınmış (31/01/2016)
Yasak İlçelerde Sınav Dayanışması (31/01/2016)
Gazetecilik Kazandı (31/01/2016)
Erkekler Aralık'ta 19 Kadın Öldürdü (31/01/2016)
Türkiye'nin İnsan Haklarına Duyarlılık Notu: 0 (31/01/2016)
5 Maddede Engelli Sorunları (01/01/2016)
Erkekler Kasım’da 23 Kadın Öldürdü (01/01/2016)
Kasım Ayında 131 İşçi Öldürdü (01/01/2016)
Cezaevinde Bulunan Kişi Sayısı Bir Yılda Yüzde 10,1 Arttı (01/01/2016)
SIPRI Silah Üretim Raporu Yayınlandı, Türkiye’den İki Şirket İlk Yüzde (01/01/2016)
İstanbul Belediyesi, Sinagog ve Cemevini Dini Tesis Saymadı (01/01/2016)
Uluslararası Af Örgütünden Türkiye’ye Özel Mülteci Raporu: Eziyet, İşkence, İade (01/01/2016)
Türkiye Hapisteki Gazeteciler Sıralamasında Beşinci (01/01/2016)
Örtülü Ödenek de Yetmedi (01/01/2016)
“Erdoğan’a Hakaret”te Bugün: İnşaat İşçisi Sosyal Medya Paylaşımlarından Tutuklandı (01/01/2016)
Türkiye AİHM’de açılan 101 davanın 94’ünü kaybetti (01/01/2016)
Kasım Ayında 131 İşçi Öldü (01/01/2016)
Abd: Işid Taraftarları Günde 90 Bin Tweet Paylaşıyor, Gençleri Savaşmaya Davet Ediyor (01/12/2015)
Tübitak'a Göre Kurbağalıdere'nin Suyu İçme Suyu Kalitesindeymiş! (01/12/2015)
Hrant Dink'in Katili Ogün Samast'ı Trabzon'dan İstanbul'a İstihbaratçılar Uğurlamış! (01/12/2015)
250 Milyon Çocuk Savaş Bölgelerinde Yaşıyor (01/12/2015)
Adres Yine Bayırbucak Türkmenleri; Bu Kez 'YARDIM' Sedat Peker Tır'larından (01/12/2015)
Dünyada Her 1 Dakikada 15 Çocuk Açlıktan Ölüyor (01/12/2015)
Yönetmelik Değişti; Üniversitelere De Kayyum Geliyor! (01/12/2015)
Kadın Vekil Oranı Düştü; 43 İlden Sadece Erkek Vekil Çıktı (01/12/2015)
Erkekler Ekim'de 25 Kadın Öldürdü (01/12/2015)
Kadınları Kim, Nerede, Nasıl Öldürdü: 5 Yılın Cinayet Haritası (01/12/2015)
'TÜRKİYE'DEN Işid'e Her Ay 40 Milyon Dolar' (01/12/2015)
Türkiye’de Çocuk Olmak! (01/12/2015)
Adalet Bakanlığı Mülakatında 'ÇILGIN' Sorular (01/12/2015)
Romanlar Beş Yildir Adalet Bekliyor: Selendi Davasinda Sona Gelindi (01/12/2015)
Canlı Bomba Listesindeki Işık'ın Annesi: Hapse Atın Dedim, "SUÇ İşlememiş, Atamayız" Dediler! (01/11/2015)
Boysan Yakar'ın Hayali Gerçek Oldu, Şişli'de Eşitlik Birimi Kuruldu... (01/11/2015)
Yıl 2015, Bu Yapı İlkokul! (01/11/2015)
Soma Davası Devam Ediyor: Müfettiş Geleceği Zaman Anlardık, Normalde Olmayan Güvenlik Önlemleri Alınıyordu (01/11/2015)
Erdoğan'ın 2012 Yılında Açtığı Cadde İçin Bu Kez De İki Bakanın Katılımıyla Açılış Töreni Düzenlendi! (01/11/2015)
1974 Yılında Kemal Burkay Tarafından Kurulan Parti Silahlı Mücadeleyi Reddediyordu (01/11/2015)
İşsiz Tanık Soma Davasına Lüks Ciple Geldi (01/11/2015)
Unıcef: Suriye’de Ve Ülke Dışında 2,7 Milyon Çocuk Eğitimden Yoksun (01/11/2015)
Eylülde 9 Çocuk İşçi Nasıl Öldü? (01/11/2015)
Erkekler Eylül'de 29 Kadın Öldürdü (01/11/2015)
Türk Bankalarına 2.4 Milyar Dolar Körfez Fonu (01/11/2015)
Aihm Polis Tarafından İşkence Ve Tacize Maruz Kalan İki Kadını Haklı Buldu (01/11/2015)
Sayıştay’ın 2014 Trt Raporu Skandalı Ortaya Çıkardı: Eş, Dost, Akraba... (01/11/2015)
9 Ayda 1317 İşçi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybetti (01/11/2015)
'SÜMEYYE Erdoğan'a Suikast Haberleri Yalan' Diyen Hakim Konya'ya Sürüldü (01/11/2015)
Banksy'nin Erdoğan Ailesi Çizimine Boyalı Saldırı (01/11/2015)
Akp'li Belediye Başkanı: Ölenler İçin Ne Yas Tutarım Ne Saygı Duruşu İçin Ayağa Kalkarım (01/11/2015)
JOSE MUJİCA, 100 SURİYELİ YETİM ÇOCUĞA EVİNİ AÇIYOR (21/10/2015)
SEÇİM ÖNCESİ 63 MİLYON LİRA DAĞITILDI (21/10/2015)
ROBOSKİ'DE 34 KÖYLÜ "BAHOZ GEÇECEK" İSTİHBARATIYLA KATLEDİLMİŞ (21/10/2015)
ERKEKLER AĞUSTOS'TA 22 KADIN ÖLDÜRDÜ (21/10/2015)
'HER ÜÇ SANİYEDE BİR SURİYELİ ÇOCUK MÜLTECİ OLUYOR' (21/10/2015)
CUMHURBAŞKANLIĞI'NA ÖRTÜLÜ ÖDENEK YETMEDİ, BÜTÇE 546 MİLYONA ÇIKTI (21/10/2015)
"HALKBANK BAŞKANI 2 KIZI, 3 DAMADI VE 8 YEĞENİNİ İŞE ALDI, DAVUTOĞLU 'İSTİFA ET' DEDİ, SİNİRLENİP BAĞIRDI" (21/10/2015)
'CHP GENEL YARDIMCISI TANRIKULU: SON 3,5 YILDA GÜNDE 1 MAHKÛM HAYATINI KAYBETMİŞTİR (21/10/2015)